Loading...

Zrób coś inaczej. O twórczej mocy zmian

zmiany psychologia blog jak wprowadzac

Zmiany mają w sobie coś niezwykłego. W moim przypadku bardzo silnie wpływają na moją twórczość, kreatywność oraz poziom energii. I wyzwalają uczucia, które jak nic innego motywują do dalszego działania. Dotyczy to zarówno projektów biznesowych, jak i zmian w życiu prywatnym. I nawet małe modyfikacje codziennych czynności sprawiają, że motywacja wzrasta.

Według mnie warto samodzielnie inicjować zmiany: w pracy, w domu, w relacjach z innymi i we wszystkich innych dziedzinach naszego życia. Gdziekolwiek czujesz taką potrzebę.

Rutyna versus zmiany

Robienie czegoś inaczej, niż dotychczas ma ogromną moc oddziaływania na nasz poziom motywacji. I zwiększa nasze wewnętrzne zasoby energii. Z kolei rutyna powoduje bardzo często otępienie, wpędza nas w marazm i niechęć do realizacji jakichkolwiek celów. Pojawiają się oczywiście okoliczności, kiedy nie zawsze jakieś modyfikacje nam odpowiadają, a nie mamy na nie wpływu i zmianom tym musimy się poddać.

Musimy jednak pamiętać, że najważniejszymi inicjatorami pożądanych zmian w naszym życiu jesteśmy przede wszystkim my sami. Dlatego właśnie nie warto czekać na zmiany, tylko dokonywać ich samemu. Rzadko kiedy rzeczy dzieją się same z siebie. Zazwyczaj musisz zacząć działać, aby zmiana zaistniała w Twoim życiu. Działanie, to podstawa.

A jak inicjować pozytywne zmiany, które sprawią że spojrzymy na pewne sprawy inaczej? Co zrobić, aby poczuć świeżość w działaniu i odważniej podejść do realizacji swoich planów? Poniżej kilka sugestii małych zmian, które sprawdzają się w moim przypadku.

Zmień swoje najbliższe otoczenie

Zmiana może dotyczyć zarówno Twojego wyglądu, zainteresowań, otoczenia, jak i na przykład miejsca w domu w którym często spędzasz czas. Możesz kupić sobie spodnie w zupełnie innym stylu niż nosisz zazwyczaj, zmienić fryzurę, zmienić czytane lektury, oglądane filmy bądź kawiarnię w której zazwyczaj spotykasz się ze znajomymi. Małe zmiany robią często dużą różnicę.

Jeżeli pracujesz w domu lub w stałym miejscu w biurze, to pomyśl o tym, aby jeden lub dwa razy w tygodniu popracować z biura co-workingowego lub restauracji/kawiarni. Jeżeli obecnie jesteś bezrobotny/a lub z innych powodów spędzasz dużo czasu w domu, to pomyśl o tym, żeby przełamać swoje opory i wyjść gdzieś minimum 2-3 razy w tygodniu na kilka godzin. Aby zmienić otoczenie w którym na co dzień przebywasz.

Ja będąc kilka lat temu na urlopie macierzyńskim (zwłaszcza na początku, kiedy możliwości pracy i samotnego wyjścia z domu były utrudnione), starałam się regularnie spotykać z innymi mamami będącymi w podobnej sytuacji co ja oraz uczęszczać na różne zajęcia, gdzie rodzice z dziećmi byli mile widziani.

Wyjdź do ludzi i zainicjuj nowe kontakty

Dla mnie, jednym z lepszych sposobów na naładowanie akumulatorów i pobudzenie kreatywności oraz twórczego podejścia do życia jest rozmowa z ciekawymi i inspirującymi, a często po prostu nieznanymi mi osobami. Ludzie często zaskakują mnie zupełnie odmiennym podejściem do niektórych spraw, innym spojrzeniem na moje problemy (z dystansem). Potrafią też przedstawić mi jakieś tematy w bardzo świeży sposób.

Często sami nie jesteśmy w stanie wpaść na jakieś rozwiązania, a po rozmowie z inną osobą nagle stwierdzamy “OK, składa mi się to w logiczną i sensowną całość”. Warto jednak selektywnie podchodzić do osób z którymi mamy do czynienia – jeżeli kontakty Cię nie rozwijają jako człowieka, to radzę poszukać innych znajomości.

zmiany motywacja zaburzenia odżywiania


Zrób sobie wakacje (lub mini wakacje)

Podróże, urlop, wakacje – warto dbać o ich regularność w naszym życiu. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że masz TYLE rzeczy do zrobienia, zarówno w pracy, w szkole, na studiach, bądź w domu i że generalnie nie ogarniasz i nie masz czasu, żeby gdziekolwiek wyjechać, to pomyśl jednak o tym, żeby czas na odpoczynek znaleźć. Zazwyczaj zwraca się to bowiem z nawiązką.

Zmiana otoczenia na kilka dni potrafi zdziałać istne cuda, a czasami doprowadzić do naprawdę poważnych i dobrych przeobrażeń w naszym życiu. Dla mnie najbardziej inspirujące są wyjazdy w góry, z których zawszę przywożę jakieś nowe pomysły. Dzięki dwóm takim wycieczkom, po pierwsze rzuciłam palenie, a po drugie przebiegłam pierwszy, (pierwszy wówczas) maraton.

Podejmij nowe wyzwanie

Jeżeli dopadła Cię rutyna, pomyśl o nowym projekcie lub wyzwaniu, który sam/a możesz zainicjować i zrealizować. Może zauważasz potrzebę wprowadzenia jakiegoś udoskonalenia, modyfikacji która pozytywnie wpłynie na Twoją firmę, szkołę lub otoczenie? Masz pomysł na jakiś projekt lub uważasz, że jakaś kwestia wymaga przedyskutowania? Rozpisz to i przedstaw swoim znajomym lub przełożonemu, czy zespołowi.

Możesz też zacząć prowadzić własnego bloga lub stworzyć grupę entuzjastów działających w Twojej branży lub obszarze Twoich zainteresowań. Przemyśl także udział w jakimś przedsięwzięciu, jako wolontariusz (np. projekt lub akcja społeczna w ważnej dla Ciebie sprawie).

Naucz się czegoś nowego lub zacznij nowe hobby

Zmiana codzienności jest możliwa także poprzez dodanie do niej czegoś, z czym do tej pory nie miałaś/eś do czynienia. Może to być nauka nowego języka, kurs gotowania, szkolenie z zarządzania projektami lub samodzielne malowanie, rzeźbienie, etc. Każda nowa aktywność z pewnością pobudzi Cię do działania.

Ja jestem ogromną orędowniczką aktywności fizycznej więc zachęcam przede wszystkim do tego, aby rozpocząć regularnie uprawiać jakiś sport. Ale oczywiście może to być cokolwiek innego, co sprawia Ci przyjemność, a czego do tej pory lub nie próbowałaś/eś .

 

Możesz także polubić