Loading...

Recenzja książki “Jak opanować wilczy apetyt? Trening”

Jak-opanowac-wilczy-apetyt-ksiazka-Cover

Książka „Jak opanować wilczy apetyt? Trening” autorstwa Lindy W. Craighead, to poradnik z rodzaju lektury nastawionej na samopomoc i wsparcie w terapii. Autorka opisuje technikę nazwaną przez siebie TŚA, czyli Trening Świadomego Apetytu. Jest to metoda skierowana do osób zmagających się z problemem kompulsywnego objadania się, także bulimii.

Trening TŚA opiera się na autoanalizie oraz nabieraniu większej samoświadomości w kwestii dokonywania wyborów żywieniowych. W książce „Jak opanować wilczy apetyt? Trening” znajdują się różnego rodzaju formularze, arkusze i tabele do samodzielnego wypełniania. Są też historie kobiet, które borykały się z problemem zaburzeń odżywiania. Opisane są także metody, która mają doprowadzić do akceptacji swojego ciała, wyglądu oraz wagi.

Podstawowe założenia Treningu Świadomego Apetytu

Naczelną zasadą TŚA jest jedzenie zgodnie z potrzebami własnego organizmu. Na zachodzie funkcjonuje termin „intuitive eating” i w zasadzie można byłoby zestawić ze sobą te dwa sposoby odżywiania się. Chodzi o to, żeby jeść wtedy gdy odczuwa się głód oraz kończyć posiłek, gdy poczuje się sytość. Celem TŚA jest także to, aby nauczyć się przestawać jeść, zanim pojawi się uczucie przejedzenia. Trening nie gwarantuje tego, że dana osoba straci na wadze, nawiązując w tej kwestii do teorii indywidualnej fizjologii każdego człowieka. Oznacza to, że organizm powinien sam osiągnąć idealną dla siebie wagę. W książce opisane są różne momenty w codzienności osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania, które autorka uznaje za newralgiczne i wymagające działania, bądź modyfikacji, takie jak doprowadzenie do zbyt dużego poczucia głodu, łamanie zasad żywieniowych, jedzenie emocjonalne, jedzenie gdy pożywienie znajduje się pod ręką, bądź planowania „uczty”.

Subiektywna recenzja książki

Jak oceniam tę książkę z własnej perspektywy? Przede wszystkim, moim zdaniem, żadna książka sama w sobie nie spowoduje, że problemy takie jak kompulsywne objadanie się, bądź bulimia, zostaną rozwiązane. Według mnie bez kontaktu z inną osobą, bądź grupą wsparcia, wyjście z zaburzeń odżywiania nie jest możliwe. Zaznaczam jednak, że jest to moja własna opinia i nie wszyscy muszą się z nią zgadzać. Opieram ją na doświadczeniu własnym oraz doświadczeniu innych osób, które znam, o których czytałam, jak również opinii psychologów i lekturze innych książek poświęconych temu zagadnieniu. Książka „Jak opanować wilczy apetyt? Trening” może stanowić wsparcie w terapii lub innych rodzajach pracy ze specjalistami zajmującymi się zaburzeniami odżywiania.

Wiele sugestii opisanych w książce stanowi powielenie tego, co można znaleźć w innych, podobnych pozycjach. Co więcej, według mnie struktura tego poradnika jest mocno chaotyczna, nie prowadzi czytelnika po kolei, a raczej skacze po wątkach, bez wyraźnego ukierunkowania. Mnie generalnie lektura tej książki nie porwała i nie stanowiła dla mnie istotnej wartości dodanej, jeżeli chodzi o zdrowienie.


Skontaktuj się ze mną! Jeżeli masz jakieś pytania do mnie lub chcesz się czymś podzielić, zachęcam do kontaktu mailowego: kontakt@instytutzdrowiapsychicznego.pl

Możesz także polubić