Loading...

Od czego zaczyna się terapia zaburzeń psychicznych?

Leczenie zaburzen odzywiania

W terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), którą najmocniej się interesuję i która jest mi na ten moment najbliższa, program zdrowienia zaczyna się od określenia i stworzenia listy problemów danej osoby. Często określa się intensywność konkretnej kwestii w skali od 1 do 10 (na ile na chwilę obecną dana kwestia stanowi problem). Następnie do każdego problemu szuka są rozwiązań – określane są cele, które dana osoba chciałaby osiągnąć. Tak wyglądają początki.

Iść, czy nie iść na terapię?

Początki zdrowienia nie są proste, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy w 100% przekonani do tego, czy chcemy się zmierzyć z ze swoimi problemami. Z pewnością potrzebna jest gotowość do zmiany, do działania i wzięcia odpowiedzialności za swoje myśli i zachowania. Bez takiej wewnętrznej motywacji, moim zdaniem ciężko jest pójść dalej i trzymać się obranego kursu.

Część osób z którymi rozmawiałam, biorących udział w terapii w której ja sama uczestniczyłam, przyznawały że przyszły tam pod namową innych osób (rodziny, przyjaciół, chłopaka/dziewczyny, partnera/partnerki). Czasami jednak takie osoby, w trakcie terapii przekonują się do programu zdrowienia i zaczynają wewnętrzną pracę nad sobą. Nie ma zatem reguły, dlatego uważam że nawet jeżeli nie jesteście w pełni zdecydowani, jeżeli chodzi o podjęcie leczenia, to moim zdaniem warto spróbować – zawsze możecie zrezygnować, jeżeli uznacie że nie jesteście gotowe/gotowi na terapię.

Wybór odpowiedniego specjalisty

Oczywiście rodzajów i nurtów oraz metod terapii jest bardzo wiele. Według mnie ważne, żeby wybrać coś co będzie Was przekonywało i Wam osobiście odpowiadało. Warto poszukać i poczytać o ośrodkach, pracownikach oraz technikach i doświadczeniu, zanim zdecydujecie się na wybór konkretnej placówki i psychologa/psychoterapeuty lub grupy terapeutycznej. Ja sama spotkałam się w swoim życiu z kilkunastoma różnymi osobami, jednak mogę powiedzieć, że jedynie trzy z nich były mi w stanie pomóc, na danym etapie mojego zdrowienia.

U mnie jednak sytuacja była dosyć skomplikowana, ponieważ jestem Dorosłym Dzieckiem Alkoholika, pochodzę z dysfunkcyjnej rodziny, a mój partner jest alkoholikiem, co miało bezpośredni wpływ na rozwinięcie się i trwanie u mnie stanów depresyjnych, lękowych i zaburzeń odżywiania. Mogę jednak powiedzieć, że wskutek mojej determinacji, trafiłam w końcu na osoby, które mi pomogły, za co jestem im bardzo wdzięczna. Moim zdaniem warto zatem szukać właściwych miejsc, metod i specjalistów, do skutku. Takich do których będziecie mieli pełne zaufanie.

Strach związany z leczeniem zaburzeń odżywiania

Wiem, że wiele osób wstydzi się lub krępuje, jeżeli chodzi o rozpoczęcie leczenia, w obawie przed oceną otoczenia. Wizyta u psychologa, psychiatry, terapeuty, czy na mitingu Wspólnoty (DDA/AA, innych), to coś przed czym długo się wzbraniamy. A i o specjalistów w dziedzinie zaburzeń odżywiania nadal w Polsce trudno, zwłaszcza jeżeli chodzi o leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodatkowo brakuje programów edukacyjnych, akcji społecznych, czy innych źródeł wiedzy i informacji z których mogą skorzystać osoby cierpiące, jak i ich bliscy. Dlatego między innymi postanowiłam prowadzić tego bloga.

Leczenie zaburzen odzywiania pomoc

Od czego zaczyna się terapia indywidualna?

Do tego wszystkiego dochodzi także strach związany z brakiem wiedzy na temat tego, jak wygląda leczenie, jak długo trwa, jak przebiega. Dlatego w pierwszym akapicie tego wpisu napisałam Wam od czego zaczyna się (a w zasadzie może się zacząć) indywidualna terapia. Jest to rozmowa w trakcie której omawiane są problemy, których w danym momencie życia doświadczacie.

Terapia indywidualna, to zasadniczo rzecz biorąc spotkania ze specjalistą (jeden na jeden) w trakcie których terapeuta realizuje ustalony program terapii. Nie jest to moim zdaniem nic strasznego, a przynajmniej nie powinno być. Warto jednak pamiętać, że zdrowienie jest możliwe jedynie w atmosferze zaufania i pełnego otwarcia “klienta” na pracę z profesjonalistą. Na koniec dodam, że oczywiście o wyborze i formie pomocy zawsze decyduje specjalista.


Skontaktuj się ze mną! Jeżeli masz jakieś pytania do mnie lub chcesz się czymś podzielić, zachęcam do kontaktu mailowego: kontakt@instytutzdrowiapsychicznego.pl

 

Możesz także polubić