Loading...

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

dobry psychoterapeuta czyli jaki

Dobry psychoterapeuta, to skarb na wagę złota. Piszę to z pełnym przekonaniem oraz odpowiedzialnością. W swoim życiu spotkałam się z wieloma psychologami, psychoterapeutami, psychiatrami i wyrobiłam sobie swoje własne zdanie na temat tego, jak taka relacja powinna wyglądać. Wiem co mi służy, a co zupełnie nie. Mam świadomość tego z jakimi ludźmi i w jakich warunkach pracuje mi się najlepiej.

Miałam do czynienia zarówno ze świetnymi specjalistami, wręcz ekspertami w swojej dziedzinie, jak i osobami bardzo przeciętnymi. Zaznałam też niestety kontaktu z osobami, które absolutnie nie nadawały się do tego, aby pracować z osobami doświadczającymi problemów natury psychicznej. Takie osoby według mnie stanowią wręcz zagrożenie dla osób z szukających pomocy. Mogą bowiem przyczynić się do ich cierpienia oraz sprawić, że nie zdecydują się na leczenie.

Ja sama byłam dwa razy do tego stopnia rozczarowana spotkaniami ze specjalistami od zaburzeń psychicznych, że byłam gotowa zrezygnować z szukania wsparcia. Jest to związane z tym, że osoby z problemami, po traumach, doświadczające przemocy lub nieradzące sobie z własnymi emocjami są w bardzo złym stanie, kiedy decydują się na szukanie pomocy. Wrażliwe, zmęczone, zdezorientowane, samotne, rozczarowane, zrezygnowane – szukają wsparcia i kogoś, kto je zrozumie.

Tak właśnie się czułam, gdy zgłosiłam się do psychoterapeuty z problemem DDA, a wcześniej z zaburzeniami odżywiania do psychiatry. W obydwu przypadkach zamiast wsparcia otrzymałam postawę zdystansowanej oceny – poczułam się jakbym nie zasługiwała na pomoc. Czułam poczucie winy, wstyd i poczucie niższości. Jakbym była najgorszym człowiekiem na świecie. Nie wiem z czego wynikało zachowanie osób, które opisuję jednak z pewnością nie przyczyniło się do mojego zdrowienia.

dobry psychoterapeuta jak wybrac

Jaki psychoterapeuta, to dobry psychoterapeuta?

Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest, żeby wybrać osobę której jesteśmy w stanie zaufać. Oczywiście nie dzieje się to z marszu i natychmiast, potrzeba na to czasu aby zdobyć czyjeś zaufanie. Jeżeli jednak w relacji pacjent – psychoterapeuta brakuje zaufania, to moim zdaniem terapia jest z góry skazana na porażkę.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając psychoterapeutę? Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę? Co powinno nas zaniepokoić? Jakie zachowania warto głębiej przeanalizować?

 1. Zaufanie to podstawa. Tak jak wspominałam na początku, bardzo ważne jest żeby relacja z psychoterapeutą była relację w której pacjent (klient) darzy swojego psychoterapeutę zaufaniem.
 2. Jeżeli jest to dla Ciebie istotne, to wybierz psychoterapeutę pracującego w nurcie na którym Ci zależy. Jeżeli nie wiesz czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoanaliza lub szkoła Gestalt, to najpierw poczytaj o nurtach psychoterapeutycznych.
 3. Upewnij się, że psychoterapeuta do którego się wybierasz posiada stosowny certyfikat i uprawnienia do prowadzenia psychoterapii (wydawane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne). Być może wydaje Ci się to trochę niekomfortowe, aby zapytać psychoterapeutę o “dokumenty” jednak dobry specjalista nie potraktuje tego jako podważenie jego autorytetu, czy próbę sprawdzenia kwalifikacji.
 4. Dowiedz się, czy terapeuta poddaje się superwizji, czyli regularnej ocenie dokonywanej przez innych, doświadczonych psychoterapeutów.
 5. Dobry psychoterapeuta tworzy oraz wprowadza na spotkaniach atmosferę zrozumienia oraz akceptacji. Nie podważa emocji pacjenta. Nie krytykuje go, ani nie ocenia. Nie traktuje jako “petenta”, czy osoby “psychicznej”, gorszej bo z zaburzeniami psychicznymi. Daje pacjentowi do zrozumienia, że jego zadaniem i celem jest okazanie mu wsparcia i pomocy.
 6. Psychoterapeuta z którym warto się spotykać to taki, który akceptuje nasze granice. A często także zachęca do ich stawiania. Nie narzuca swojego sposobu działania, czy myślenia – szanuje indywidualizm pacjenta.
 7. Dobra psychoterapia zmusza pacjenta do myślenia. Jej tempo jest jednak odpowiednio wyważone. Nie chodzi o to, żeby “wyleczyć” kogoś z zaburzeń i dysfunkcji jak najszybciej i za wszelką cenę. Z drugiej strony, jeżeli psychoterapia trwa już kilka lat, a Ty nie widzisz żadnych pozytywnych zmian w sposobie Twojego funkcjonowania, to w głowie powinna zapalić Ci się czerwona lampka.
 8. Dobry psychoterapeuta, to osoba która potrafi słuchać. Niby oczywiste, ale jednak nie zawsze. Jeżeli masz wrażenie, że powtarzasz terapeucie coś dziesięć razy, a on/ona nadal zadaje pytanie wskazujące na to, że Cię nie słuchał, to nie świadczy dobrze o tym specjaliście. Oczywiście każdy psychoterapeuta spotyka się równolegle z wieloma pacjentami, jednak powinien nadążać za Tobą i Twoją historią (do tego służą między innymi notatki robione w trakcie sesji).
 9. Psychoterapeuta, to nie cudotwórca i nie powinien się na takiego kreować. Jeżeli ktoś zapewnia Cię, że po dziesięciu spotkaniach wyjdziesz z jego gabinetu całkowicie odmieniona/odmieniony i będziesz zupełnie innym człowiekiem, to lepiej zrezygnuj z usług tego człowieka. Efektywna praca terapeutyczna, to przede wszystkim współpraca pacjenta i psychoterapeuty. Co więcej, bardzo, naprawdę bardzo dużo zależy od podejścia pacjenta, czyli Twojego.
 10. Dobry psychoterapeuta nie robi poniższych rzeczy:

  – nie spogląda natarczywie na zegarek patrząc kiedy sesja się skończy,

  – nie odwołuje nagminnie sesji i z pewnością nie na ostatnią chwilę

  – nie mówi o innych pacjentach wymieniając ich z imienia i nazwiska

  – nie spóźnia się nagminnie na spotkania.

Na koniec, chciałabym dodać, że dla mnie niezwykle ważne było/jest to, żebym czuła przysłowiową “chemię” z psychoterapeutą z którym się spotykam. Żebyśmy nadawali na tych samych falach. Wiadomo jednak, że dla każdego oznacza to co innego.

W zawodach związanych z opieką psychiczną, wśród psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, tak jak w każdym innym zawodzie, znajdą się ludzie będący świetnymi specjalistami, pracujące z powołania, z pełnym zaangażowaniem i oddaniem. Ale także osoby przeciętne, bądź takie które znalazły się w tej branży przez przypadek.


Skontaktuj się ze mną! Jeżeli masz jakieś pytania do mnie lub chcesz się czymś podzielić, zachęcam do kontaktu mailowego: kontakt@instytutzdrowiapsychicznego.pl

Możesz także polubić