Loading...

Jak radzić sobie z porażkami? Porażek nie ma. Są tylko doświadczenia

porazki bledy jak sobie radzic

Słowa które umieściłam w tytule notki wypowiedział jakiś czas temu mój znajomy. Zapadły mi one w pamięć i zainspirowały do stworzenia wpisu na temat porażek, błędów, niepowodzeń. Pytanie o to jak radzić sobie z porażkami jest dosyć ważne, zwłaszcza dla osób które w życiu cierpiały i cierpią, będących DDA/DDD, leczących się z zaburzeń psychicznych.

Porażki i błędy, to nieunikniona część życia

Moim zdaniem wszystko zależy jednak od tego, jak spojrzymy na daną sytuację i co zrobimy, aby wyciągnąć z niej naukę na przyszłość. Ja osobiście uznaję błędy i porażki za nieunikniony element życia. Nie wszystko, nie zawsze i nie w pełni nam się udaje, tak po prostu jest. I nie ma w tym nic złego.

Jeżeli w życiu oczekujesz nieustającego pasma sukcesów, samych pochwał i pozytywnych zrządzeń losu, to warto jak najszybciej swoje oczekiwania zweryfikować. Każdego z nas spotykają zarówno dobre, jak i złe rzeczy. W zasadzie nie można się ustrzec przed niektórymi z nich. A naiwnością jest zakładanie, że “może w końcu teraz będzie już z górki”. Prędzej, czy później z pewnością wydarzy się coś, co uznasz za porażkę. A w im więcej projektów, inicjatyw i działań się włączasz, tym ryzyko to rośnie.

Mam nadzieję, że nie przerażam Was tym co teraz piszę. Chodzi mi jedynie o to, że na pewne rzeczy warto spojrzeć z dystansu, obiektywnie i bez emocji. Pogodzenie się z tym, że będą nas spotykały niepowodzenia, to krok do tego, aby nauczyć się z nimi radzić. Jak zatem podchodzić do porażek? Tych w życiu zawodowym i prywatnym? Poniżej kilka moich osobistych podpowiedzi, które mogą Wam pomóc.

Określ w czym tkwi problem? Opisz, nazwij go konkretnie

Ważne jest, żeby zdać sobie sprawę z tego co uważamy za problem, błąd, czy porażkę. I rozłożyć ten temat na czynniki pierwsze. Zastanowić się dlaczego uznajemy coś co się stało lub coś co zrobiliśmy za porażkę. Przemyśleć jaki myśli w związku z tym zdarzeniem lub sytuacją nam towarzyszą – opisać je, najlepiej na papierze albo głośno wypowiedzieć. Następnie nazwać uczucia tym związane – czy jest to smutek, czy złość? Może konkretnie rozczarowanie lub zniechęcenie?

jak radzic sobie z porazkami blog
Zastanów się co chcesz i możesz zrobić – jakie rozwiązania są dostępne

Jeżeli jest coś, co możesz w danej sytuacji zrobić, aby zmienić lub uratować sytuację, to warto się zastanowić co to może być. Jakie działania należy podjąć i kiedy? Co może pomóc? Jakie są rozwiązania? Najpierw warto zastanowić się nad możliwościami, a potem nad tym co naprawdę czujemy że jest nam najbliższe. Według mnie nie ma sensu niczego robić na siłę, zmuszać się do czegoś co jest wbrew naszym przekonaniom.

Z drugiej strony, przyznanie się do błędu, to często pierwszy krok umożliwiający naprawienie danej sytuacji. Możesz co prawda uznać że problemu nie ma, zaprzeczyć że Ciebie dotyczy, nie wziąć za niego odpowiedzialności. Jednak wówczas raczej mało prawdopodobne, że będziesz szukać sposobów na to, aby sobie z nim poradzić.

Przewiduj, jeżeli jakiś problem może pojawić się ponownie

Działaj z wyprzedzeniem, jeśli wiesz że ponownie możesz zmierzyć się z jakąś sytuacją którą teraz uznajesz za porażkę. Jeżeli poprowadziłeś/aś prezentację, która okazała się porażką, a za chwilę czeka Cię kolejne wystąpienie, to musisz zdawać sobie z tego sprawę. Jeśli Twój zespół nie osiągnął założonych celów, to zapewne za kolejny kwartał ponownie będzie trzeba się z nowych celów rozliczyć.

Jeżeli cierpisz na bezsenność, to z pewnością dzisiejsza bezsenna noc nie będzie ostatnią, jeżeli nie podejmiesz jakichś działań, aby problemowi zaradzić. Nauka na błędach to podstawa, ale równie ważne jest ich umiejętne przewidywanie.

Zmieniaj taktykę, szukaj i sprawdzaj

Jeżeli już wiesz co stanowi problem, przewidujesz że możesz się z nim ponownie zmierzyć i masz pomysł na jego rozwiązanie, to działaj! To jednak nie koniec… Być może zaistnieje konieczność powtórzenia danego działania kilkukrotnie, zanim przyniesie ono pożądany efekt.

Jednak może się także okazać, że Twoje rozwiązanie nie przynosi rezultatów. Warto podejść do tego tematu świadomie, to znaczy zastanowić się ile razy będziesz próbować realizować dane działanie według jednego, utartego schematu. Po kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu nieudanych próbach warto w niektórych przypadkach zmienić taktykę, zastosować inne rozwiązanie. A potem znowu inne, jeżeli kolejne zawiedzie – testować, sprawdzać, szukać – do skutku.

Myśl pozytywnie, nie rozpamiętuj

Ostatnia sugestia jest dosyć uniwersalna i trywialna. Poza tym “łatwiej powiedzieć, niż zrobić.”. Ale warto spróbować ją zastosować i odnieść również do tematu popełniania błędów. Porażki wiele nas uczą i nawet bardzo bolesne oraz trudne doświadczenia z czasem mogą okazać się jednymi z ważniejszych doświadczeń, jakie nas spotkały w życiu.

W moim przypadku takim doświadczeniem był na przykład rozwód. Wszyscy którzy byli kiedyś w małżeństwie, a następnie się rozwiedli doskonale wiedzą jak traumatyczne może być to przeżycie. Z drugiej strony może być ono także bardzo uzdrawiające i wyzwalające – w moim przypadku rozwód jest pewnością czymś czego nie żałuję.

Możesz także polubić