Loading...

Emocje w uzależnieniach i problemach psychicznych. Wstęp do tematu

Zaburzenia odzywiania emocje dobre zle blog

Zastanawialiście się kiedyś czym są emocje i jaką funkcję pełnią w naszym życiu? Ja bez tej wiedzy żyłam praktycznie do 35 roku życia. Nie zajmowałam się własnymi, ani cudzymi emocjami. Nie poświęcałam im należytej uwagi i szacunku. Nie dawałam nawet szans na zaistnienie. Nie potrafiłam, a  wręcz nie starałam się próbować ich rozpoznać oraz świadomie przeżywać.

Emocja: od łac. e movere, ‘w ruchu’

Nie będę w tym wpisie wnikliwie wchodzić w psychologiczne i naukowe aspekty dotyczące emocji. Postaram się jednak „przemycić” wiedzę w postaci moich przemyśleń oraz doświadczeń.

To, co z perspektywy czasu wydaje się być dla mnie szczególnie ważne, to że słowo „emocja” etymologicznie składa się ze słowa „movere” oraz prefixu „ex”. Jak to przetłumaczyć na język polski? Że emocje są czymś co pobudza nas do działania, mobilizuje, motywuje, wyzwala energię, sprawia że podejmujemy działanie. Czyli z natury są czymś pozytywnym.

Żeby było zawsze miło, łatwo i przyjemnie

Siła emocji jest zatem niewyobrażalna. To dzięki nim podejmujemy większość wyzwań, realizujemy marzenia, sięgamy po więcej. Jednak emocje mają też oczywiście swoją ciemniejszą (co nie oznacza gorszą!) stronę. Złość, smutek, wstyd, strach, to emocje których zazwyczaj nie lubimy doświadczać. Wolimy radość, prawda? Jak byśmy mogli, to wybralibyśmy przeżywanie tylko i wyłącznie radości. Ja kiedyś też tak próbowałam robić. W jaki sposób? Między innymi poprzez nadużywanie alkoholu i innych używek, kompulsywne korzystanie z internetu, objadanie się, czy głodzenie. 

Jak przezywac emocje zaburzenia odzywiania
Starałam się uzyskać stan „in plus” lub chociaż neutralny, jeżeli chodzi o emocje. Nie czuć tych wszystkich przykrych rzeczy, nie przeżywać ich, nie wspominać. Strategią obronną mojego mózgu było także wyparcie, ponieważ okres dzieciństwa i młodości, do czasów liceum, został przeze mnie praktycznie zapomniany. A to przecież blisko 16 lat mojego życia.

Życie bez doświadczania pełnego wachlarza emocji, w moim przypadku doprowadziło do stanów depresyjnych, anhedonii (niemożność odczuwania przyjemności, radości, etc.), izolacji społecznej i wielu wielu innych negatywnych stanów psychicznych.

Dobre i „złe” emocje 

Dopiero w trakcie terapii zrozumiałam, że wszystkie emocje są DOBRE bo wszystkie nam coś sygnalizują, przekazują, zwracają naszą uwagę na sprawy i tematy, którym powinniśmy się przyjrzeć. Emocje są naszym drogowskazem. I nauczycielem. Jednak umiejętność ich rozróżniania oraz przeżywania, to jedna z najtrudniejszych lekcji, jaką w życiu przeszłam.

Co tam studia, certyfikaty językowe, ślub, czy rozwód – dla mnie największym wyzwaniem, a jednocześnie kamieniem milowym w moim życiu, był moment kiedy zaczęłam uczyć się języka emocji.


Skontaktuj się ze mną! Jeżeli masz jakieś pytania do mnie lub chcesz się czymś podzielić, zachęcam do kontaktu mailowego: kontakt@instytutzdrowiapsychicznego.pl

Możesz także polubić