Loading...

Czym jest jadłowstręt psychiczny, inaczej anoreksja?

Definicja anoreksji anoreksja blog klasyfikacja

Według jakich kryteriów klasyfikuje się anoreksję? Skąd mam wiedzieć, czy cierpię na anoreksję? Na jakiej podstawie i kto powinien to określić? W omówieniu definicji i kryteriów anoreksji posłużę się podręcznikiem i klasyfikacją DSM-5.

Jest to piąte edycja klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, która została opublikowana w 2013 roku. Mimo że w Polsce obowiązuje klasyfikacja ICD-10 opracowana przez Światową Organizację Zdrowia, to jednak mi osobiście zdecydowanie bliżej do klasyfikacji amerykańskich uczonych – uważam po prostu subiektywnie, że jest trafniejsza.

Diagnozę zaburzeń odżywiania, w tym anoreksji czyli jadłowstrętu psychicznego (anorexia nervosa) w Polsce może postawić tylko i wyłącznie lekarz specjalista – psychiatra.

Kryteria anoreksji wg DSM-5

Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się silnym lękiem przed przybraniem na wadze, zakłóceniem sposobu widzenia swojej masy oraz kształtu ciała, jak ró∑nież zachowaniami powstrzymującymi przed przyrostem masy ciała, co prowadzi do znacząco niskiej masy ciała.

Cytując za DSM-5, kryteria diagnostyczne jwdłowstętu psychicznego, to:

  1. Ograniczenie podaży energetycznej posiłków prowadzące do znacząco obniżonej wagi ciała (odpowiednio do płci, wieku, zdrowia fizycznego).
  2. Intensywna obawa przed przybraniem na wadze lub otyłością, lub utrzymujące się zachowania uniemożliwiające przybranie na wadze, nawet przy znacząco obniżonej wagi ciała
  3. Zaburzone doświadczanie wagi lub kształtu ciała, nadmierny wpływ wagi ciała na samoocenę lub utrzymująca się nieświadomość znaczenia obecnej zbyt niskiej wagi ciała.

Anoreksja czym jest blog klasyfikacja

W zależności od BMI danej osoby, klasyfikacja DSM-5 wyróżnia cztery stopnie nasilenia jadłowstrętu psychicznego:

  • łagodny (BMI ≥17kg/m2)
  • umiarkowany (BMI 16–16,99 kg/m2)
  • ciężki (BMI ≥15–15,99kg/m2)
  • bardzo ciężki ((BMI <15 kg/m2).

Kryterium wskaźnika BMI o wartości 17,5 lub niższej zostało usunięte z klasyfikacji DSM-5, co moim skromnym zdaniem jest słusznym posunięciem. W klasyfikacji DSM-5 (względem DSM-IV) nie figuruje już także kryterium wtórnego braku miesiączki. W klasyfikacji ICD-10 kryteria te nadal występują.

Anoreksja: typ restrykcyjny i bulimiczny

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wyróżniło także dwa typy anoreksji: restrykcyjny (ograniczający) i bulimiczny.

Typ restrykcyjny anoreksji charakteryzuje się tym, że osoba chora ogranicza przyjmowanie pożywienia do bardzo niewielkich ilości i nieregularnie stosuje przeczyszczanie organizmu.

Typ bulimiczny anoreksji charakteryzuje się tym, że chociaż osoba chora ogranicza ilość przyjmowanego pożywienia, to regularnie pojawiają się napady objadania, a następnie nadużywania leków przeczyszczających, prowokowania wymiotów.


Skontaktuj się ze mną! Jeżeli masz jakieś pytania do mnie lub chcesz się czymś podzielić, zachęcam do kontaktu mailowego: kontakt@instytutzdrowiapsychicznego.pl

 

Możesz także polubić