Loading...

Co odbiera Ci anoreksja? Zaburzone myślenie

Anoreksja co odbiera konsekwencje zebra

Anoreksja oraz zaburzenia odżywiania inaczej nieokreślone występujące z niedowagą, prowadzą do wielu konsekwencji, także takich których nie widać na pierwszy rzut oka. Niska waga, wystające kości, zapadnięte policzki, itp. to coś co widać od razu, gdy patrzymy na chorą osobę. Jednak oprócz tego jest jeszcze wiele innych skutków, zarówno somatycznych jak i w obszarze psychiki, zachowania, nastroju, czy myślenia, które stanowią poważne konsekwencje tych zaburzeń. Dzisiaj o tym, co zabiera Ci anoreksja.

Na samym początku dodam, że konsekwencje zaburzeń odżywiania występujących wraz z niedowagą, są dobrze widoczne „z zewnątrz”, czyli z perspektywy osoby która na nie nie cierpi. Osoby zmagające się z anoreksją, anoreksją bulimiczną, ortoreksją i posiadające niską wagę, nie widzą zazwyczaj u siebie żadnych problemów (zwłaszcza na początku). W końcu ich celem jest najczęściej właśnie niska waga i to żeby być szczupłą/szczupłym, zgodnie z ich kryteriami.

Czy widzisz, że coś jest nie tak, jak być powinno?

Przykre następstwa i konsekwencje zaburzeń odżywiania występujących z niedowagą zaczynają być odczuwalne przez osoby zmagające się z tym problemem często dopiero w fazie zdrowienia. W innych przypadkach, gdy na przykład wydarzy się coś niepokojącego (omdlenie, krew z nosa, brak miesiączki, kołatanie serca, etc.) Są jednak oczywiście także smutne przypadki, gdy nikt, ani nic nie jest w stanie przekonać ich, że robią sobie krzywdę. Każdy przypadek jest jednak inny.

Ja sama zaczęłam dostrzegać problem, wtedy gdy zauważyłam u siebie zaburzenia koncentracji i uwagi, ospałość i wyraźnie odczuwalne uczucie zimna. To mi osobiście najbardziej przeszkadzało, było faktycznie problemem z którym chciałam się uporać. Jako osoba aktywna, zarówno zawodowo, społecznie, jak i fizycznie, nie potrafiłam pogodzić się z tym, że muszę coś poświęcać, na rzecz mojej niskiej wagi. Oczywiście moja figura bardzo mi się podobała i wizualnie nie miałam do niej zarzutów, jednak w pewnym momencie życia sam wygląd (tylko i wyłącznie) przestał być dla mnie ważny, zaczęło liczyć się coś więcej.

W pierwszej części wpisu zebrałam wybrane konsekwencje psychologiczne – wpływ zaburzeń odżywiania występujących z niedowagą, na myślenie i procesy poznawcze osób cierpiących z tego powodu. W dalszych częściach opiszę wpływ na uczucia, zachowania, kontakty społeczne oraz konsekwencje somatyczne.

Obsesyjne myślenie na temat odżywiania i wyglądu

Osoby cierpiące z powodu anoreksji bardzo często fiksują się na myśleniu o swojej wadze, kilogramach, kaloriach, odżywianiu, sposobach na unikanie jedzenia oraz sposobach na spalenie kalorii (np. ćwiczenia fizyczne), jak również innych ludziach (np. osobach, którym zazdroszczą wyglądu lub innego atrybutu, rzeczy, statusu, itd.).

Myśli dotyczące własnego wyglądu są dla nich jednymi z najczęściej pojawiających się w głowie. „Jak wyglądam? Czy nie przytyłam? Czy moje uda nie są grubsze niż wczoraj?” – to myślenie typowe, dla osób z zaburzeniami odżywiania występującymi z niedowagą.

Część osób z zaburzeniami odżywiania i niedowagą potrafi także nadmiernie koncentrować swoje myśli na gotowaniu i posiłkach. Zbierają przepisy, oglądają programy kulinarne, czytają lub prowadzą blogi poświęcone jedzeniu. Same też potrafią dużo gotować (oczywiście najczęściej dla innych).

Anoreksja konsekwencje blog zaburzenia odzywiania
Spadek zainteresowania… życiem

Równolegle do koncentracji na odżywianiu i wadze, u wielu osób z anoreksją znika z czasem zainteresowanie innymi tematami, np. zainteresowaniami, szkołą, pracą, hobby, spędzaniem czasu z bliskimi. 

Osoby z anoreksją i innymi zaburzeniami występującymi z niedowagą bardzo często izolują się także od innych ludzi. Lubią spędzać czas w samotności (nie tylko w trakcie posiłków), unikają spotkań towarzyskich, koncentrują się na sobie i swoich myślach.

Problemy z koncentracją, uwagą i myśleniem

Problemy z koncentracją i uwagą pojawiają się niemal zawsze u osób z anoreksją. Powodują, że czynności takie jak czytanie książki bądź zwykła rozmowa, stają się niezwykle trudne i obciążające. Występują też trudności z pamięcią oraz podejmowaniem decyzji, rozwiązywaniem zadań lub zagadek, logicznym myśleniem. Wiąże się to z tym, że do prawidłowego funkcjonowania nasz mózg potrzebuje sporych dawek energii, czyli kalorii pochodzących z pożywienia.

Część osób cierpiących z powodu zaburzeń odżywiania występujących z niedowagą ma także natarczywe i nieprzyjemne sny dotyczące jedzenia, odżywiania się lub związane z wyglądem, czy wagą.

Na podstawie:

„Terapia poznawczo-behawioralna i zaburzenia odżywiania” C.G. Fairburn

„Anoreksja i bulimia psychiczna. Rozumienie i leczenie zaburzeń odżywiania się” red. B. Józefi

Skontaktuj się ze mną! Jeżeli masz jakieś pytania do mnie lub chcesz się czymś podzielić, zachęcam do kontaktu mailowego: kontakt@instytutzdrowiapsychicznego.pl

 

Możesz także polubić